خبرنامه کارآفرینی اجتماعی «حرکت»

(کار مشترک پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف و انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی)

شماره 4 - بهار 96

خبرنامه کارآفرینی اجتماعی «حرکت» با همکاری دو نهاد پژوهشی - توسعه ای فعال در حوزه کارآفرینی اجتماعی تهیه می شود و قرار است رویدادها و مطالب برگزیده این حوزه، در ارتباط با این دو مجموعه را هر چند وقت یکبار با شما به اشتراک بگذارد.

ترجمه کتاب «مدیریت از خیال تا واقعیت»

جمعی از همکاران ما در گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی، به تازگی کتابی را به بازار عرضه کرده اند که می تواند تحولی در نگرش به چیستی مدیریت ایجاد کند. این کتاب که به زحمت آقایان علی بابایی، فرزین ولیلو، روح الله حمیدی مطلق، رحیم سرهنگی، توسط نشر رسا به بازار عرضه شده است، نوشته متفکر بزرگ و مشهور عرصه مدیریت، آقای هنری مینتزبرگ است. این کتاب به زبانی ساده و برای مخاطب عام نوشته شده و محتاج به پیش نیازی جهت مطالعه نیست. اما در عین حال، می تواند تاثیری عمیق در فهم ما نسبت به مدیریت و کار مدیر داشته باشد. به قول نویسنده، این کتاب قرار است "افسانه های دروغینی را که در مورد شغل مدیریت بارها شنیده ایم، به چالش بکشد". 

توضیحات بیشتر را در این آدرس ملاحظه نمایید.

تدوین برنامه توسعه پایدار منطقه ای گلباف

پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف به عنوان مشاور علمی-فرهنگی در حال یاری رساندن به ستاد معین اقتصاد مقاومتی گلباف است. در همین راستا، تدوین برنامه توسعه پایدار منطقه ای گلباف در دستور کار این نهاد قرار گرفته است. هدف اصلی تدوین این برنامه، فراهم آوردن مبنایی برای تصمیم گیری ها و مداخلات اساسی معین اقتصاد مقاومتی گلباف و سایر ذی نفعان محلی است.
برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

کارگاه آشنایی با کارآفرینی اجتماعی در نخستین همایش ملی خیر ماندگار

جناب آقای دکتر روح الله حمیدی مطلق، مدیر گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی به همراه سه نفر از اعضای این گروه، کارگاه آشنایی با کارآفرینی اجتماعی را در اولین همایش ملی خیر ماندگار برگزار کردند.

توضیحات بیشتر را در این آدرس ملاحظه فرمایید.

نخستین همایش مسئولیت اجتماعی صنایع غذایی در حوزه سلامت

نخستین همایش مسئولیت اجتماعی صنایع غذایی در حوزه سلامت، بهمن سال 95 در سالن حجاب برگزار شد. پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف به عنوان عضوی از شورای سیاست گذاری این رویداد در کنار سایر همراهان و نمایندگان بخش خصوصی، دستگاه های نظارتی- سیاست گذار و سازمانهای مردم نهاد حضور پیدا کرد. این همایش تلاش داشت تا آغازی باشد برای یک اجماع ملی از فعالین و دغدغه مندان جهت تحقق هرچه بیشتر مسئولیت های اجتماعی صنایع غذایی در ارتباط با سلامت محصولات و مصرف کنندگان.

برای خواندن گزارشی از این همایش در روزنامه جهان اقتصاد، می توانید اینجا کلیک کنید. همچنین پیام قائم مقام پژوهشکده نیز در این آدرس قابل رویت است.

حضور کانون های کار و زندگی عضو انجمن از 6 استان کشور در بیست و هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی

یکی از مراکز تسهیلگری در انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی بخش تسهیلگری بازار و فروش محصولات کانون ها میباشد. با توجه به برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در بهمن ماه سال جاری انجمن حامیان از این ظرفیت موجود استفاده کرده و زیرساخت حضور کانون های کار و زندگی که تولید محصولات صنایع دستی دارند را در این نمایشگاه فراهم کرد.

توضیحات بیشتر را در این آدرس ملاحظه نمایید.

نهمین نشست از سلسه نشست های « توسعه محلی در ایران»

ایران سرزمینی فراخ با پدیده ­ها و مناطق بکر، محل زندگی اقوام و طوایف بسیاری است. بخش­ های بسیاری از این سرزمین دارای جاذبه­ های فرهنگی، تاریخی و محیطی برای گردشگری می­ باشد. گردشگری نیز به مانند بسیاری از علوم دیگر ابعاد و جنبه­ هایی مثبت و منفی را از خود برجای می­ گذارد که بررسی و شناخت آن­ها می ­تواند جنبه­ های مثبت را تقویت و آثار منفی را به حداقل برساند. بسیاری از فعالین این حوزه، گردشگری را عاملی برای توسعه مناطق روستایی قلمداد می­ کنند که نیازمند بررسی جهت به حداقل رساندن پیامدها می­ باشد. نهمین نشست از سلسله نشست‌های "توسعه محلی در ایران" با عنوان پیامدهای اجتماعی و محیط زیستی توسعه محلی و گردشگری بر جوامع محلی، توسط پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف، با حضور چهار تن از فعالین حوزه گردشگری (خانم­‌ها فاضل و امیری ‌و همچنین آقایان مغازه ای و خیراندیش)‌ در روز 18 اسفند 1395 برگزار گردید. گزارش نشست را در این آدرس ملاحظه نمایید

هشتمین نشست از سلسه نشست های «توسعه محلی در ایران»

از حدود 6-7 دهه گذشته با ورود رویکردها و تکنولوژی­ های نوین در مدیریت منابع آب کشور، تغییرات اساسی در استحصال، بهره ­برداری و مدیریت منابع آب ایجاد شده است. روند تغییرات تکنولوژی­ با تغییرات نهادی و قانونی باعث بروز تنگناهای جدی ­ای در بخش آب شده که نیاز به برساخت فرهنگی و افزایش حضور ذی­نفعان محلی -که بهره­ برداران اصلی منابع آب نیز به شمار می ­روند- را ضروری کرده است. شناخت از نظام ­ها و نهادهای بومی باعث ایجاد درک تاریخی از مدیریت منابع طبیعی و آب در این سرزمین گشته و ابعاد متفاوت ایجاد تنگنا را آشکارتر می­ سازد. بنابر مقدمه گفته شده لزوم ایجاد گفتگو و بررسی دقیق ­تر در خصوص دانش بومی آب احساس می­ شود؛ لذا پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف، هشتمین نشست از سلسله نشست­‌های توسعه محلی در ایران با عنوان "نشست دانش بومی و چالش‌های آب در ایران" را با هدف بررسی راه‌حل‌های خروج از بحرانِ آب در ایران در تاریخ 25 بهمن 1395 برگزار کرد. در این نشست خانم خدیجه رضوی (از موسسه توسعه پایدار سنستا)، آقای محمد درویش (مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط‌زیست) و خانم فاطمه ظفرنژاد (پژوهشگر آب و توسعه پایدار) به ایراد سخن پرداختند.

گزارش نشست را در این آدرس ملاحظه نمایید.

هفتمین نشست از سلسه نشست های «توسعه محلی در ایران»

امنیت غذایی مقوله ­ای مهم در امنیت ملی هر کشور جهت نیل کامل به استقلال قلمداد می­ گردد. افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش نیاز به غذا و در خطر بودن ذخایر ژنیتیکی ارقام بومی در کشورهای مختلف به دلایلی چون جنگ، خشکسالی و ... احساس نیاز جهت احیا زنجیره ­های مشارکتی حفاظت از بذرهای بومی را بیش از پیش پررنگ ­تر کرده است. رساندن غذای سالم در دنیای تکنولوژی امروزی نیز نیاز به نوآوری ­هایی در خصوص مدل­ های توسعه ­ای متشکل از ذی­نفعان را دارد. از این رو پژوهشکده سیاست­گذاری دانشگاه صنعتی شریف با برگزاری نشستی تحت عنوان "احیای زنجیره تولید مشارکتی با حفاظت از بذرهای بومی" در تاریخ هفدهم آذر سال 95 به بررسی ابعاد مختلف موضوع مذکور با رویکرد تجربه محور و ارائه تجربیات آقای طاهری (رئیس هیئت‌مدیره انجمن کشاورزان زیست‌بوم سازگار ایران) نمود.

گزارش نشست را در این آدرس ملاحظه نمایید.

حضور انجمن در دومین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر

در تاریخ 15 الی 18 دی ماه 1395 دومین نمایشگاه توانمندی ­های روستاییان و عشایر در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار گردید. انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کار آفرینی اجتماعی  به عنوان حامی توسعه کسب و کار های خرد و خانگی در این نمایشگاه حضور یافت و بخشی از دستاوردهای کانون های کار و زندگی عضو این انجمن را به نمایش گذاشت.

توضیحات بیشتر را در این آدرس ملاحظه نمایید.

حضور تعدادی از کانون های کار و زندگی عضو انجمن در نهمین نمایشگاه محصولات ارگانیک

نهمین جشنواره محصولات ارگانیک در تاریخ 11 الی 17 دی ماه 95 در محل بوستان گفتگو در تهران برگزار گردید. در این نمایشگاه تعدادی از کانون های کار و زندگی انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کار آفرینی اجتماعی  استان کرمان که در بخش گلباف مشغول فعالیت هستند ، حضور یافتند.

توضیحات بیشتر را در این آدرس ملاحظه فرمایید.

نشست علمی ارائه تجارب و دستاوردهای پروژه «ارائه و پیگیری سیاست های توسعه منطقه ای در دو منطقه پایلوت حوضه آبریز دریاچه ارومیه»

نشست علمی ارائه تجارب و دستاوردهای پروژه «ارائه و پیگیری سیاست های توسعه منطقه ای در دو منطقه پایلوت»، دوشنبه ۱۶ اسفند با ارائه آقایان جلال الدین میرنظامی و سروش طالبی اسکندری و در حضور جمعی از اعضای پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف و مخاطبانی از بیرون پژوهشکده برگزار گردید. 

توضیحات تفصیلی این نشست را در این آدرس ملاحظه نمایید.

 انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی

گروه نوآوری وکسب و کار اجتماعی 

این خبرنامه را با دوستان علاقمند خود به اشتراک بگذارید

شما به دلیل شرکت در رویدادهای مرتبط با گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی و انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی، این خبرنامه را دریافت می کنید.

لغو اشتراک

MailerLite