خبرنامه کارآفرینی اجتماعی «حرکت»

(کار مشترک پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف و انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی)

شماره 3 - زمستان 95

خبرنامه کارآفرینی اجتماعی «حرکت» با همکاری دو نهاد پژوهشی - توسعه ای فعال در حوزه کارآفرینی اجتماعی تهیه می شود و قرار است رویدادها و مطالب برگزیده این حوزه، در ارتباط با این دو مجموعه را هر چند وقت یکبار با شما به اشتراک بگذارد.

سامانه سرو، "سامانه‌ی آموزشی کارآفرینان اجتماعی" رونمایی شد

سامانه سرو، "سامانه آموزشی کارآفرینان اجتماعی" با هدف تولید محتوای آموزشی با محوریت موضوع کارآفرینی اجتماعی، فعالیت خود را آغاز نمود.

علاقمندان می توانند کلیپ های برگزیده حوزه کارآفرینی اجتماعی و نوآوری اجتماعی را با زیرنویس فارسی، بصورت رایگان مشاهده نمایند.

همچنین بزودی، دوره هایی با هدف کمک به کارآفرینان اجتماعی ایرانی بصورت آنلاین برگزار خواهد شد. در این دوره ها به افرادی که انگیزه لازم برای کارآفرینی اجتماعی دارند، برای برداشتن قدم های لازم در راستای ایجاد و رشد یک مجموعه کارآفرینانه اجتماعی ایرانی کمک خواهد شد.

کلیپ های آموزشی جذاب در حوزه کارآفرینی اجتماعی و نوآوری اجتماعی واطلاعات بیشتر در مورد سامانه سرو را در وبسایت سامانه سرو مشاهده نمایید.

مشارکت «انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی» در پیشبرد اقتصاد مقاومتی در منطقه گلباف

انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی، مدلی به نام "مدل توسعه کارآفرینی اجتماعی رسالت" را که با هدف ترویج و گسترش کارآفرینی اجتماعی با استفاده از ظرفیت های سنت نیکوی قرض‌الحسنه توسعه داده است. این مدل که مدلی بومی و مبتنی بر دانش روز بین المللی می باشد، پس از مطالعه و بررسی عمیق تجربیات داخلی و بین المللی حوزه توسعه محلی - منطقه ای، در انجمن، توسعه یافته است. انجمن قصد دارد با استفاده از این مدل که متناسب با شرایط مناطقی مانند بخش گلباف در شرق استان کرمان می باشد، در کنار معین اقتصاد مقاومتی گلباف (بانک قرض‌الحسنه رسالت) در راستای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار در این منطقه، مشارکت نماید.

توضیحات تکمیلی را در این آدرس ملاحظه نمایید.

مراحل پایانی ترجمه کتاب «بانک‌های اجتماعی و آینده بانکداری پایدار»

کتاب «بانک‌های اجتماعی و آینده بانکداری پایدار» توسط اولاف وبر(Olaf  Weber) و سون رِمر(Sven  Remer) تالیف و در سال ۲۰۱۱ منتشر شده است آنها در این کتاب، تلاش ارزنده‌ای در راستای شرح، تفسیر وضعیت موجود و پیشگویی درباره آینده‌ی بانکداری اجتماعی انجام داده اند. نویسندگان این کتاب، بانکداری اجتماعی را چنین تعریف می‌کنند: «یک مدل ارزش‌محور از بانکداری که درون خود، آثار مثبت اجتماعی و زیست - محیطی را ایجاد می‌کند و در ذات خود با مفهوم توسعه‌ی پایدار اقتصادی همراه است».

پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف با حمایت بانک قرض‌الحسنه رسالت، اقدام به ترجمه کتاب «بانک‌های اجتماعی و آینده بانکداری پایدار» کرده است. این کتاب که در مراحل پایانی ترجمه قرار دارد به زودی در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این آدرس مراجعه نمایید.

پنجمین نشست از سلسه نشست های «همیاران توسعه محلی»

دوشنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۵ «گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی» پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف و «انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی» میزبان پنجمین نشست از سلسله نشست های «همیاران توسعه محلی» بودند.

این جلسه با موضوع “صندوق‌های اعتبارات خرد و توسعه محلی – چالش‌ها و فرصت‌ها در ایران” با حضوری جمعی از فعالان توسعه محلی و اساتید دانشگاه برگزار شد.

در این جلسه، آقای جسیم مصطفوی (مدیر موسسه کاردوک)، آقای دکتر حسین راغفر (عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه الزهرا سلام الله علیها)، آقای دکتر هوشنگ جزی (مدیر ملی پروژه های بین المللی منارید و حبله رود)، آقای دکتر روح الله حمیدی مطلق (مدیر گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی)، آقای پژمان پازوکی از موسسه کفشدوزک، آقای دکتر محمدتقی شریعتی (مشاور صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری کشاورزی)، آقای دکتر حبیب جباری (عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران)، آقای هامون طهماسبی (دبیر گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی)، آقای مجتهدی از انجمن دامون و خانم بلالی از وزارت جهاد کشاورزی مطالبی را مرتبط با موضوع جلسه مطرح کردند که مشروح آن را در این آدرس می توانید مطالعه فرمایید. 

ششمین نشست از سلسه نشست های «همیاران توسعه محلی»

ششمین نشست "همیاران توسعه محلی" با موضوع اعتبارات خرد و توسعه محلی، دوشنبه 26 مهرماه در محل پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه شریف برگزار شد. اولین سخنران این جلسه آقای دکتر هوشنگ جزی بودند که پیرامون موضوع «اعتبارات خرد، هدف یا وسیله» صحبت کردند.

دومین سخنران جلسه، خانم مافی بودند که سبقه ی طولانی و تجربیات زیادی در حوزه صندوق اعتبارات خرد زنان در جهاد کشاورزی دارند و به تازگی با صندوق توسعه کارآفرینی امید همکاری هایی را برای ادامه این حرکت جهادی در زمینه شکل دهی به صندوق اعتبارات خرد شروع کرده اند.

آخرین سخنرانی نشست را خانم دارایی ایراد نمودند، ایشان هماهنگ‌کننده ملی برنامه کمک های کوچک (SGP) تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF)  دفتر عمران سازمان ملل متحد هستند و تجربیات فراوانی در کمک به شکل دهی صندوق اعتبارات خرد دارند.

مشروح گزارش نشست را در این آدرس مطالعه نمایید.

همکاری پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف و شرکت ماه‌تاب گستر

شرکت ماه‌تاب گستر، یک شرکت سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از پروژه‌های نیروگاهی است. از تیرماه سال 95، یک همکاری جذاب بین اعضای گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی و شرکت ماه‌تاب گستر شکل گرفته است. هدف از این همکاری، ایجاد کارآفرینی‌های اجتماعی در مناطق اطراف پروژه‌های شرکت ماه‌تاب است. بعنوان نقطه شروع، نیروگاه شوباد، در شهرستان کهنوج مورد مطالعه قرار گرفت، و طرحی برای حمایت از توسعه منطقه پیشنهاد شد. طرحی که شباهت زیادی به یک کسب و کار اجتماعی خواهد داشت، و قادر است ضمن حل معضلات منطقه، هزینه‌های خود را از طریق نیروگاه‌های کوچک تجدید پذیر پوشش دهد.

برای مطالعه بیشتر به این آدرس مراجعه نمایید.

دومین گردهمایی سالانه دبیران انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی

 دومین گردهمایی سالانه دبیران «انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی» 19 و 20 مرداد با حضور دبیران استانی و اعضای دبیرخانه مرکزی «انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی» به میزبانی استان چهارمحال و بختیاری در شهرکرد برگزار شد. دبیران انجمن در این گردهمایی پیرامون دستاورد فعالیت‌های خود در سال گذشته و برنامه های آتی انجمن به گفت و گو پرداختند.

گزارش تفصیلی گردهمایی را در این آدرس مشاهده فرمایید.

 

معرفی تجارب، فعالیت ها و رویدادهای منتخب کارآفرینی اجتماعی در هر خبرنامه: «هم‌نت روستا»

«هم‌نت روستا» یک «پیش‌شتاب‌دهنده کارآفرینی روستایی» است که در آن سعی می‌شود استعدادهای روستایی توانمندسازی شوند تا با استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های پیش روی خود کسب‌و‌کاری راه بیندازند. در طول این مسیر پر پیچ و خم، بنیاد ملی نخبگان، نخبه‌های کشور را به کمک می‌گیرد تا مشاور و مشارکت‌کننده در طرح های کسب‌و‌کار روستایی باشند.
واژه «هم‌نت» مخفف «همکاری»، «مشکل‌گشایی»، «نوآوری» و «توانمندسازی» است. «هم‌نت روستا» رویدادی است که به دنبال پیداکردن راه حل بهبود کسب‌و‌کارهای موجود روستایی، شناسایی فرصت‌های جدید کارآفرینی در روستا و بهره‌مندی از ظرفیت‌های روستا و روستاییان می باشد و در آن توسط روستائیان برای پیشرفت پایدار روستا تلاش می‌شود. رویداد کارآفرینی «هم‌نت روستا» سه بخش داشت که به صورت مختصر ارائه میگردد:
اولین بخش در روستای کفران در شرق اصفهان برگزار شد و در آن 300 جوان از میان روستاییان و نخبگان به تیم‌سازی و پروراندن یک ایده پرداختند. در نهایت 15 تیم منتخب شدند که علاوه بر کمک مالی کوچک می‌توانستند در دومین بخش نیز فعالیت خود را ادامه دهند.
در دومین بخش، که حدود شش ماه طول کشید، بنیاد ملی نخبگان اصفهان برای تیم‌های منتخب رویداد «هم‌نت روستا» مکان و امکانات مشاوره‌ای فراهم کرد تا ایده خود را بپرورانند. و نهایتا،در سومین بخش، در قالب رویداد رونمایی از دستاوردهای هم‌نت روستا، این تیم‌ها معرفی شدند تا بتوانند سرمایه‌گذار و حامیان دیگری را پیدا کنند و کسب و کارشان را مستقل از بنیاد نخبگان که تاکنون از ایشان حمایت کرده است، رشد و پرورش دهند. برای آشنایی بیشتر با این رویداد می توانید وبسایت «همنت روستا» را ملاحظه فرمایید همچنین مطلب نوشته شده توسط یکی از اعضای پژوهشکده که در این رویداد حضور داشته است در این آدرس قابل مشاهده است.

 انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی

گروه نوآوری وکسب و کار اجتماعی 

این خبرنامه را با دوستان علاقمند خود به اشتراک بگذارید

شما به دلیل شرکت در رویدادهای مرتبط با گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی و انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی، این خبرنامه را دریافت می کنید.

لغو اشتراک

MailerLite