خبرنامه کارآفرینی اجتماعی «حرکت»

(کاری مشترک از پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف و انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی)

 خبرنامه شماره 6

خبرنامه کارآفرینی اجتماعی «حرکت» با همکاری دو نهاد پژوهشی - توسعه‌ای فعال در حوزه کارآفرینی اجتماعی تهیه می‌شود و قرار است رویدادها و مطالب برگزیده این حوزه، در ارتباط با این دو مجموعه را هر چند وقت یکبار با شما به اشتراک بگذارد.

مدرسه توسعه پایدار شریف

دوره بهاره‌ی "مدرسه توسعه پایدار شریف" آغاز شده است؛ این دومین دوره از فعالیت‌های مدرسه توسعه پایدار است که پس از برگزاری موفقیت‌آمیز مدرسه زمستانی توسعه پایدار به انجام می‌رسد. مدرسه توسعه پایدار، فرصت مناسبی است که برای علاقه‌مندان فعالیت‌های اجتماعی در بخش‌های مختلف(دولتی، خصوصی، مردم‌نهاد و دانشگاهی) ایده‌ها و مسیرهای جدیدی را در ارتباط با توسعه پایدار باز کند. فضای تعاملی و بین‌رشته‌ای و نیز مثال‌های ملموس از تجارب بین‌المللی و به ویژه با تمرکز بر تجارب بومی و داخلی، از ویژگی‌های خاص این مدرسه است.
اطلاعات بیشتر را در وبسایت مدرسه به آدرس www.sdschool.ir می‌توانید ببینید.

0

برگزاری کارگاه‌های آموزشی در همایش کارآفرینان خیر/خیرین کارآفرین

30 آبان ماه 1396، و در حاشیه همایش کارآفرینان خیّر/خیّرین کارآفرین، دو کارگاه با موضوعات 1-نوآوری اجتماعی و 2-مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی توسط همکاران پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف برگزار شد. در این دو کارگاه سعی شد شرکت‌کنندگان که غالبا از فعالین اجتماعی بودند، با مبانی این دو مفهوم کلیدی در عرصه اثرگذاری اجتماعی آشنا شوند. شرحی مختصر از این دو کارگاه از زبان مدرسین را می توانید در این آدرس بخوانید.

0

برگزاری سه اردوی هم‌آموزی مدرسه نوآوری اجتماعی روشنا در نیمه دوم سال 1396

مدرسه نوآوری اجتماعی روشنا برنامه‌­ای غیردولتی، غیرانتفاعی و غیرتجاری است که با ماموریت "فعالسازی ظرفیت نخبگانی بالقوه کشور برای مواجهه با مسائل پیچیده اجتماعی" در دستور کار پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف قرارگرفته است. در نیمه دوم سال 1396، سه اردوی هم­‌آموزی مدرسه نوآوری اجتماعی روشنا با عناوین "تکنیک‌های سخنوری"، "مهارت‌های گفت‌و‌گو، مذاکره و متقاعدسازی" و نهایتاً "تفکر طراحانه" با حضور بیش از 40 نفر از کارآفرینان اجتماعی جوان کشور برگزار شد.

توضیحات بیشتر را در این آدرس مطالعه کنید.

0
0

ایفای نقش فعال پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف در برگزاری نخستین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی

نخستین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی به همت "دانشگاه صنعتی شریف"، "پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف" و "اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاستگذاری" و با حمایت نهادهایی همچون دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بانک قرض الحسنه رسالت به عنوان همکاران و حامیان ویژه و  بیش از 40 نهاد و سازمان دیگر، در تاریخ 13 و 14 دی ماه 1396 در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد.

در این کنفرانس مباحثی نظیر اشتغال‌، انرژی، آب و کشاورزی، آموزش عالی، آموزش و پرورش، جمعیت و مهاجرت، رفاه و تأمین اجتماعی، بهداشت، صنعت و بازرگانی، علم و فناوری، ارزش و مبانی و اسلامی، نظام پولی و بانکی و توسعه منطقه ای پایدار، مباحث نظام اداری، پارلمان و قانون‌گذاری، ساختار تنظیم‌گری و پاسخگویی و شفافیت مورد توجه قرار گرفت.

توضیحات بیشتر را در این آدرس ملاحظه نمایید.

0

برنامه‌ها و اقدامات آتی در گلباف

پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف، به عنوان یکی از اعضای شبکه کارآفرینی اجتماعی رسالت، از مرداد سال 1395 فعالیت خود را همراه با دیگر اعضای این شبکه برای کمک به توسعه پایدار گلباف آغاز کرده است و در این مدت فعالیت‌های متنوعی را انجام داده است که در گزارش‌های قبلی در دسترس می‌باشد. پژوهشکده در راستای تحقق اهداف شبکه، در برنامه‌های آتی خود با تمرکز بر توسعه سرمایه‌های انسانی منطقه، فعالیت‌های مختلفی تعریف کرده است که در این آدرس قابل مطالعه می‌باشد.

0

یازدهمین نشست از سلسه نشست‌های «توسعه محلی در ایران»

یازدهمین نشست از سلسله "نشست­‌های توسعه محلی در ایران"، با موضوع "نگاهی آسیب‌­شناسانه به نقش اردوهای جهادی در کمک به توسعه محلی در ایران"، 24 مهرماه با حضور جمعی از فعالین توسعه محلی و اردوهای جهادی در پژوهشکده سیاستگذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در این جلسه، آقای صادق مفرد به همراه آقای غلامزاده از جهاد سازندگی بسیج دانشجویی، ضمن ارائه وضعیت و تاریخچه اردوهای جهادی، گزارشی از فعالیت­‌ها و رویکردهای غالب این سازمان در سال 1395 ارائه کردند. در ادامه آقای کمر روستا، مسئول هماهنگی تشکل‌های جهادی کمیته امداد و مسئول بنیاد جهادی مشکات، به آسیب‌شناسی اردوهای جهادی در بخش‌­های مختلف پرداختند. در انتها نیز فرصتی برای ارائه نظرات شرکت­‌کنندگان و پرسش و پاسخ ایشان فراهم گردید.

گزارش نشست را در این آدرس ملاحظه نمایید.

0

برگزاری کارگاه‌های ترویجی در حوزه نوآوری اجتماعی - نیمه دوم سال 1396

گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف همواره برگزاری کارگاه‌های آموزشی و ترویجی را در دستور کار خود قرار داده و سعی کرده است در کنار انتشار یافته‌های خود در قالب مقالات علمی برای جامعه آکادمیک، آموخته‌های خود را با فعالان اجتماعی و گروه‌هایی که به طور عملی با مسائل مواجه هستند نیز به اشتراک بگذارد. صحبت در گردهمایی سالانه فارغ التحصیلان بین المللی جامعه المصطفی العالمیه، همکاری با وزارت ورزش و جوانان برای آموزش سمن‌ها، کارگاه های آموزشی «کارآفرینی و نوآوری اجتماعی» با همکاری بنیاد خیریه آلا در تهران، خوزستان و اصفهان، نشست بررسی مبانی نظری نوآوری اجتماعی  به منظور ارائه پاسخ های نوآورانه به نیازهای اجتماعی در دانشگاه صنعتی شریف و کارگاه "نوآوری در سازمان های مردم نهاد" با حضور مدیران استانی سازمان هلال احمر از جمله فعالیت‌های ترویجی این گروه در نیمه دوم سال 1396 بوده است.

توضیحات بیشتر را در این آدرس مطالعه نمایید.

0

محمد احمدی: نمونه یک کارآفرین اجتماعی در روستای وامنان

هر سال با آغاز فصل پائیز خاله آسیه زن روستایی، لباس‌های پسرش را در ساک می‌گذاشت و او را راهی پایتخت می‌کرد تا در 6 ماه سرد سال خانواده آن‌ها گرسنه نمانند.

روستای وامنان در دل کویر در 70 کیلومتری شهرستان آزادشهر در همسایگی استان سمنان قرار دارد، روستایی کوچک که از همسایه خود طبیعت کویری را به ارث برده بود.

مردمان این روستا به کشت سیب زمینی، لوبیا وگندم و جو مشغول بودند زراعتی کم بازده اما پرزحمت، شرایط اقتصادی مردم روبراه نبود، تلاش زنان و مردان این روستا با درآمد آن‌ها همخوانی نداشت، همیشه از کم درآمدی در رنج بودند و کم کم روستا داشت تبدیل به محل سکونت برای سالمندان می‌شد و جوانان تحصیل‌کرده بار سفر می‌بستند و مهاجرت می کردند.

حاج آقا احمدی، روحانی سازمان تبلیغات اسلامی گلستان است که در روستای محل تولدش، اقدامات ارزنده‌ای انجام داده است و سعی کرده گامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی در منطقه بردارد؛ فعالیت‌های انجام‌شده موجب شده است که منطقه رونق پیدا کند و زمینه مهاجرت معکوس به این روستا فراهم شود و تاکنون نزدیک به 100 خانوار به این روستا بازگشته اند.

مستند عروس وامنان که شرح فعالیت‌های صورت‌گرفته توسط آقای احمدی در این روستا می‌باشد را در این آدرس مشاهده کنید.

 

0

 انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی

گروه نوآوری وکسب و کار اجتماعی 

این خبرنامه را با دوستان علاقمند خود به اشتراک بگذارید
0
0
0

شما به دلیل شرکت در رویدادهای مرتبط با گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی و انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی، این خبرنامه را دریافت می کنید.

لغو اشتراک

MailerLite