خبرنامه کارآفرینی اجتماعی «حرکت»

(کاری مشترک از پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف و انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی)

 خبرنامه شماره 5

خبرنامه کارآفرینی اجتماعی «حرکت» با همکاری دو نهاد پژوهشی - توسعه‌ای فعال در حوزه کارآفرینی اجتماعی تهیه می‌شود و قرار است رویدادها و مطالب برگزیده این حوزه، در ارتباط با این دو مجموعه را هر چند وقت یکبار با شما به اشتراک بگذارد.

برگزاری نخستین همایش اعضای «شبکه کارآفرینی اجتماعی رسالت»

در این همایش که 2 خرداد سال جاری با حضور بیش از۲۰۰ نفر از سازمان‌های عضو "شبکه کارآفرینی اجتماعی رسالت" شامل "انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه وکارآفرینی اجتماعی"، "پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف"، "شرکت پردازش اطلاعات مالی پارت"، "گروه توسعه کارآفرینی ثمین" و " بانک قرض‌الحسنه رسالت" برگزار شد، هر کدام از سازمان‌های عضو شبکه، نقش و نحوه فعالیت خود در «شبکه کارآفرینی اجتماعی رسالت» را برای حضار تشریح کردند.

در این همایش افرادی از "انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی" و "پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف" به عنوان سازمان‌های عضو «شبکه کارآفرینی اجتماعی رسالت» حضور داشتند.

توضیحات بیشتر را در این آدرس ملاحظه نمایید.

نشست مرکز پژوهش‌های مجلس با حضور گروه‌های فعال توسعه محلی

20 ام اردیبهشت ماه سال جاری با حمایت ستاد احیای دریاچه ارومیه و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، نشستی با هماهنگی و مدیریت پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد. این نشست میزبان فعالین و گروه‌های دارای تجربه در حوزه‌های توسعه محلی و منطقه‌ای که در سطح کشور مطرح و شناخته‌شده هستند، بود.

گزارش نشست را در این آدرس ملاحظه نمایید

نشست هم‌اندیشی دبیران استانی "انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی"

تاریخ ۱۸ مرداد سال جاری، نشست هم‌اندیشی دبیران استانی "انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی" با حضور آقای گلستانی (دبیرکل انجمن)، آقای حسین زاده (رئیس هیئت مدیره انجمن) و دبیران انجمن در ۲۰ استان کشور با هدف هم‌اندیشی پیرامون مسائل و چالش‌های این سازمان مردم‌نهاد، در محل مدرسه فرهنگی - تاریخی دارالفنون تهران برگزار گردید.
برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

پایان‌یافتن پروژه "بررسی تجارب جهانی بنگاه‌های اجتماعی و شناسایی کسب‌و‌کارهای اجتماعی در بستر تعاون"

پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه شریف در اسفند ماه سال 1394 همکاری خود با معاونت تعاونِ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در قالب پروژه "بررسی تجارب جهانی بنگاه‌های اجتماعی و شناسایی کسب‌وکارهای اجتماعی در بستر تعاون" به صورت رسمی آغاز کرد و پس از 15 ماه، در تیر 1396 این پروژه خاتمه یافت.

در این طرح تحقیقاتی، امکان رشد و توسعه بنگاه‌­های اجتماعی در بستر بخش تعاون کشور مورد بررسی قرار گرفت و تعدادی از تعاونی‌های کشورمان که با مدل بنگاه‌­های اجتماعی سازگار هستند از نزدیک مورد بررسی و مطالعه قرار گرفتند. همچنین پیشنهاداتی برای آموزش، ترویج و حمایت از تعاونی­‌های سازگار با الگوی بنگاه‌های اجتماعی ارائه شد.

توضیحات تکمیلی را میتوانید در این آدرس ملاحظه نمایید.

حضور فعال "انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی" در سیزدهمین جشنواره ملی شیخ بهایی

همچون سال‌های قبل، 7 و 8 ام اردیبهشت سال جاری جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ بهایی ، مصادف با روز کارآفرینی و هفته نکوداشت اصفهان برگزار شد. با توجه به لزوم حمایت از طرح‌های کارآفرینان و اجرایی شدن طرح‌های ایشان، به همت "انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی"، از سال گذشته حرکت مبارک ورود خیرین به عرصه حمایت از کارآفرینان آغاز شد و طرح‌های نوین دارای تاثیرات مثبت اجتماعی مورد حمایت معنوی (شامل راهبری و راهنمایی و ارائه مشاوره‌های تخصصی) و حمایت‌های مالی (در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه متناسب با نیاز کارآفرینان) قرار گرفتند که منجر به خلق الگوی جدیدی برای جلب حمایت خیرین از کارآفرینان شد و مورد استقبال ایشان قرار گرفت.

توضیحات بیشتر را در این آدرس ملاحظه نمایید.

دهمین نشست از سلسه نشست‌های «توسعه محلی در ایران»

دهمین نشست از سلسله نشست­‌های توسعه محلی در ایران با موضوع "مدیریت مقاصد گردشگری" در تاریخ 25 تیرماه در محل پژوهشکده سیاست‌گذاری علم، فناوری و صنعت دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید. در این نشست آقایان آذری و گل‌­عنبری تجربیات "موسسه آوای طبیعت پایدار" را در مدیریت مقاصد گردشگری با حاضرین به اشتراک گذاشتند.

گزارش نشست را در این آدرس ملاحظه نمایید.

همایش حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی در استان خراسان رضوی

20 تیر سال جاری، همایش راهبران و راهنمایان کانون‌های کار و زندگی و کانون‌های اجتماعی استان خراسان رضوی با عنوان همایش حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی برگزار گردید. این همایش با حضور مسئولین دبیرخانه مرکزی "انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی"، دبیرخانه انجمن در استان خراسان رضوی، مسئولین بانک قرض‌الحسنه رسالت در استان، مسئول بازار اعضا و راهبران و راهنمایان کانون‌های کار و زندگی و کانون‌های اجتماعی "انجمن حامیان فرهنگ قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی" در استان خراسان رضوی تشکیل گردید.

توضیحات بیشتر را در این آدرس مطالعه نمایید.

معرفی یک نمونه کارآفرینی اجتماعی در ایران: سامانه هوشمند حاتم - ساماندهی فعالیت‌های داوطلبانه و خیریه‌ای دانشگاه صنعتی شریف

حاتم، یک پلتفرم و سامانه‌ی هوشمند برای برقراری ارتباطی مؤثرتر بین خیرین و داوطلبان با موسسات مردم‌نهاد است که به صورت حمایت و فعالیت داوطلبانه در سه زمینه ی مالی، خدمات و کالایی در پروژه‌های تعریف‌شده از سوی موسسه‌ها صورت می گیرد.

به بیان موسس حاتم، این پلتفرم توسط جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت کامل دانشگاه شکل گرفته است، مشاهدات و تجربیات این گروه گواه بر این بود که در زمینه‌های گوناگونی می‌توان در راستای کمک به و توانمندسازی مددجویان کار و فعالیت کرد و با اینکه موسسات زیادی در زمینه‌های گوناگونی مثل کودکان کار، اوتیسم، محیط زیست و… در حال فعالیت هستند حلقه‌ای مفقوده بین موسسات و داوطلبین مشاهده می‌شد، گویا در پیدا کردن یکدیگر مشکلی دارند، پتانسیل‌هایی که دارند به علل مختلف از دست می‌روند، همگی در اطرافمان افراد زیادی را که هر یک تخصصی دارند می‌بینیم که علاقه به فعالیت‌های بشر‌دوستانه دارند اما به علت مشغله و اینکه پیدا کردن پروژه و کار خیرخواهانه‌ای که با تخصص و شرایط زمانی شخص همسو باشد کاری دشوار است و با قرار گرفتن در روزمرگی تقریبا به کاری بسیار غیر ممکن تبدیل می‌شود از سویی هم مؤسسات برای معرفی و شناساندن خود به عموم با محدودیت‌هایی همچون بودجه و کانال‌های ارتباطی رو به رو هستند، هدف اصلی از تشکیل حاتم پرکردن جای آن حلقه مفقوده است.

به گفته موسس حاتم، هدف از ایجاد این سامانه، بهره‌برداری بهتر از افراد متخصص و افزایش فعالیت‌های داوطلبانه و حمایتی برای اهداف بشردوستانه است که در کنار کمک به مددجویان در جلا بخشیدن به روح و قلب داوطلب تأثیر شایانی دارد و مؤسسات می‌توانند با فعالیت در بستر حاتم خود را تقویت کنند و به اهدافشان نزدیک‌تر شوند، اهدافی که در منشور اهداف حاتم ذکر شده است و تمامی مؤسسات حاضر در سامانه آن را قبول دارند.

اطلاعات بیشتر را در وب‌سایت حاتم مطالعه کنید.

 

 انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی

گروه نوآوری وکسب و کار اجتماعی 

این خبرنامه را با دوستان علاقمند خود به اشتراک بگذارید

شما به دلیل شرکت در رویدادهای مرتبط با گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی و انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی، این خبرنامه را دریافت می کنید.

لغو اشتراک

MailerLite